Subscribe Twitter Facebook

12 Kasım 2012 Pazartesi

Yenice - Karabük - Safranbolu Yol Manzaraları


10 Kasım 2012 Cumartesi Saat 16.30 da Yenice'ye gitmek üzere yola çıktık. 


Yenice'ye geçmeden önce Safranbolu'ya uğradık. 
2 saat sonra Safranbolu'daydık. 

Fotoğraflarla Safranbolu sonraki yayınlarda :))


1 gece görümcemin kızında kaldık. Eve geç saatte ulaştık. Ertesi sabahta kahvaltıdan sonra biraz daha zaman geçirip Safranboluya gitmek üzere yola çıktık. O yüzden Yenice'yi gezme fırsatımız olmadı. İnşallah bir dahaki gidişimize detaylı fotoğraflar çekerim. :))


Bu fotoğraflar balkondan sabah saat 09.30 civarı çekildi. Kimisi öğleye doğru... 


Sabah dağlarda sisler vardı. 


Aslında manzara çok hoş, ama benim fotoğraf makinesi çok kaliteli çekmiyor maalesef. Hava kapalıydı... Karabulutlar gökyüzünü sarmıştı. 


Bu fotoğraflarda bloğumda Yenice Hatırası olarak bulunsun :))


Ne kadar çok fotoğraf çekmişim değil mi? :)


Bunlar daha çekilen onca fotoğraftan seçilen kısımları, eklemediklerimde var. Düşünün artık ne kadar çektiğimi. :))

Yolcu yolunda gerek, Safranbolu'yu akşam gördük ama gündüz gözüylede görmek gerek :))


Ve Yenice - Karabük - Safranbolu yol manzaraları. 
Yenice'den Karabüğe giderken toplamda 16 tünelden geçtik. 
Safranbolu'ya dair fotoları en kısa zamanda eklerim. :)******************************************************************

Yazıma, Yenice Belediyesinin sitesinden alıntı yaptığım Yenice'nin Coğrafi Durumu ile  ilgili bilgiyide yazarak son vereyim. :)


Toplam 1150 km2'lik bir alana sahip olan Yenice'nin yüzölçümünün önemli bir bölümü verimli ormanlarla kaplıdır. Arazi yapısı Batı Karadeniz Bölgesi'nin karakteristik özelliklerini taşır. Düz ve ova niteliğine haiz arazisi yok denecek kadar azdır. Meyilli ve engebeli arazi yapısı tarıma elverişli değildir.
Yenice Irmağı, ilçe merkezinden geçerek ilçenin topraklarını iki eşit parçaya böler. İlçe sınırları içinde doğup da Yenice Irmağı'na dökülen akarsu ve dereler yöre köylerini ve orman bölgelerini  Yenice'ye bağlayan doğal yollardır. Yenice Irmağı vadisinin yüksek tepelerinden başlayarak verimli ormanlık sahalar komşu il ve ilçelerin içine kadar uzanır.
Yenice'nin deniz seviyesinden yüksekliği 112 metredir. Yükseklik, ilçenin hakim noktası Keçikıran Tepesi'nde 1400 metreyi aşar.
Yenice'de tipik Karadeniz iklimi hüküm sürer. Yaz mevsimi ılık ve zaman zaman sağanak yağışlı geçer. Yenice denize göre iç kesimlerde kaldığı için kışlar biraz sert, kar yağışlı geçer. Yıllık karlı günler, ortalama 25 gündür. En fazla yağış ilkbaharda görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 13 derecedir. Yaz mevsimi ortalama sıcaklığı ise 30 derece, kış mevsimi ortalama sıcaklığı ise 1 derecedir. Ölçülen en yüksek sıcaklık Ağustos ayında 44 derece, en düşük sıcaklık ise Ocak ayında -11 derece olarak ölçülmüştür. Yıllık yağış miktarı ortalama 1.100 mm. dolaylarındadır. Yağışlı günlerde yüksek kesimlere sis çöker ve ormanlar değişik bir görüntü alır. Bundan dolayı bazıları Yenice ormanlarını ''Sis Ormanları'' olarak adlandırılır.  

**www.karabukyenice.bel.tr** 


5 yorum:

 1. yollarına kurban olduğum karabüğümmmmm çok özlüyorum senii:(
  bayramda ordaydım ama yinede özledim
  tşkler fotolar için
  umarım beğenmişsindir memleketimi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)

   Yenice Safranbolu arası yollarda gittik, içini gezemedik maalesef.

   Sil
 2. safranboluya ben de gitmek istiyorum yenice resimleri gayet güzel görünüyor

  YanıtlaSil
 3. Safranbolu her daim güzel:)

  YanıtlaSil